Afgan işçilerini boğmakla suçlanan: İran sınır muhafızları

Afganlara göre Batı’da yer alan Herat eyaletinde, iş için İran’a girmeye çalışan 57 Afgan vatandaşının,  İran sınır güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı, işkence edildiği, bir kısmının öldürdüğü  ve nehire atıldığı iddia ediliyor. Meydana gelen olayda sadece 12 kişi hayatta kaldı, olayın Çarşamba günü meydana geldiği söyleniyor.

Herat bölge hastanesindeki yetkililer, tahmin edilen kurbanların bazı cesetlerinin hastanelerine transfer edildiğini doğruladı.

Olayı gerçekler ışığında araştırmak ve gerekli kararları vermek üzere bir heyet atadığını açıklayan Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar, “Kurbanlar İran ve Afganistan sınırındaki Zülfikar Vadisi’nde tutuklandı. Birçok Afgan genci iş aramak için İran’a akın ediyor” dedi.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Afganistan ve İran’ın  sınır bölgelerinde kötü muamele ve bazı durumlarda, Afganların “şehitliği” raporlarını soruşturmak için ortak bir soruşturma ekibi üzerinde anlaştıklarını söyledi.

afgan işçilerin cesetleri

57 işçiden, 12 işçi yüzerek kurtuldu

Kurbanlar arasında olduğunu iddia eden Shah Wali, yaşanan olayı, “Bir kampa götürüldük, sonra saat 01. 00’de nehire doğru, bir minibüsle sürüldük. Bizi bir yerleşim bölgesinde serbest bırakmadılar, bunun yerine bizi nehre götürdüler ve nehre atlamaya mecbur ettiler. Atlamayanlara ateş ettiler” şeklinde aktardı. Kurbanlardan birinin kardeşi, “Kardeşim üç gün önce İran’a gitti. Daha sonra nehirde boğulduklarını duydum. İranlılar onları boğdu, bunlardan biri benim kardeşim biri kuzenimdi” dedi. Bir kurbanın akrabası olan Muhammed Jan, “Bu binlerce olaydan sadece biri. Hükümet halka bir kere dahi yardım etmedi” diye konuştu.

Görgü tanıklarına göre, nehre atılan toplam 57 kişiden 23’ü hala kayıp, 12 kişi ise kurtuldu. Herat bölge hastanesi başkanı Muhammed Arif Jailani, “Rapora dayanarak, polis ve bölge halkından zayiat sayısı fazla. Bu sayı 10 kişiden fazla olabilir. Polis boğulanları kurtarmak için olay yerinde” dedi.

ABD Güney ve Orta Asya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alice G. Wells
ABD Amb. Wells: Afganların boğulma raporları ‘Korkunç’ bulundu!

ABD Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Batı’daki Herat eyaletinde iş için İran’a girmeye çalışan 57 Afgan vatandaşının, İran  muhafızları tarafından işkence gördüğünü, bu vatandaşların bir kısmının nehre atıldığını ve  bazılarının yaşamını yitirdiğini duyurdu. ABD Güney ve Orta Asya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alice Wells, bir Twitter gönderisinde olayı ‘korkunç’ olarak nitelendirdi. Wells, “İran’ın, bu raporlarda iddia edilen Afgan göçmenlere yönelik acımasız muamele ve kötüye kullanımı dehşet verici, kapsamlı bir soruşturma çağrısını destekliyoruz” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif ise paylaştığı tweet ile Alice Wells’e, “İran’ın Afganistan ile güçlü bağları var ve Afgan liderlerine kapsayıcı hükümet için yardım etme yolunda ilerliyor. Herat’da, Afgan vatandaşlarına olan şey trajik ve İran’la ilgisiz, ancak ABD rejiminin İran’a yönelik iddiası acı bir şaka” diye cevap verdi.

 Herat’da yaşayanlar, yaşanan olaya tepki gösterdi

Herat’da yaşayan bazı sakinler, faillerin tutuklanmasına ve adalete hizmet edilmesini istedi. Herat’da yaşayan Nisar Ahmad Khairandesh’de, “Bizler Ramazan ayındayken Müslüman kardeşlerini boğdular” diye konuştu.

Herat sakinlerinden olan Halima Pajhwok,“Suçlular asılmalıdır” dedi.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Örgütü Başkanı Laal Gül Laal, “İran hükümeti, insanlığa karşı bir suç işlemiştir. Yaşanan bu olay tüm uluslararası sözleşmelere aykırıdır ve tüm uluslararası yasaları ihlal etmiştir” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’ nden araştırmacı Zaman Sultani, “Gerçekleşen olay çok şok edici” dedi.

Tolo News tarafından alınan görüntüler bölgenin yerel sakinlerinin, nehirde boğulan Afganların ölü bedenlerini kurtardıklarını gösteriyor.

Focus Haber-Mashal Haidari