ZAYIFLATAN DEĞİL, SAĞLIKLI YAŞATAN MESLEK

Günümüzde beslenme ve diyetetik önemli ve rövanşta olan bir meslek grubu olmaya başladı. İnsanların günlük hayattaki yaşam tarzlarına ve bunların beraberinde getirdiği beslenme alışkanlıklarına baktığımızda beslenme ve diyetetiğin hayatımızdaki önemi oldukça fazladır. Bende bu konu hakkında merak edilenlere yanıt aramak için Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Stajyer Diyetisyeni Ayşegül Aydin ile bir röportaj gerçekleştirdim.

Beslenme ve diyetetik nedir?

Aslında baktığımızda bu sorunun cevabı bizim için oldukça önemli. Çünkü bu iki kavram bazı insanlar tarafından aynı sanılırken bazıları tarafından ise birbirine karıştırılıyor. Öncelikle beslenme, insanlar için gerekli olan besinlerin alınma işlemine denir. Diyetetik ise yiyeceklerin besin değerlerini, kötü beslenmenin yol açtığı hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.

beslenme ve diyetetiğin önemi
Ayşegül Aydın
Toplumun bu mesleğe bakış açısı nedir?

İnsanlar tarafından yanlış ve eksik bilinen bir meslek grubudur. Çoğu kişi diyetisyeni sadece kilo alıp verdiren kişi olarak görür. Ancak durum böyle değildir. Biz sadece obezite prevelansını düşürmek değil aynı zamanda çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde görev almaktayız. Örneğin: böbrek hastalıklarında kişinin alacağı mineralleri bile hesaplayarak ona göre bir besin planı oluşturmaktayız. Ya da kanser hastası bir çocuğun beslenme durumunu saptayarak, tedavi sürecinde önemli rol oynamaktayız. Zamanla toplumun bu algısının değişeceğini umuyorum.

Beslenme ve diyetetik yaşamımızın hangi noktalarında karşımıza çıkar?

Günümüzde artan obezite ve aneroksiya vakalarıyla beslenmenin önemi biraz daha anlaşıldı. Fakat bizler günlük hayatta da beslenmenin çok önemli olduğunu unutmamalıyız. Sağlıklı ve dengeli beslenme ilerleyen yaşlarda hastalık oranlarını ciddi oranda azaltmaktadır. İnsanlarda artık bu durumun farkına varmaya başlayıp, günlük yaşantılarında bizden yardım almak istiyorlar.

 Sağlıklı bir yaşamda beslenmenin önemi nedir?

Sağlıklı yaşamı etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi doğru beslenmedir. Doğru beslenen insan hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu yönde etkilenmektedir. Yapılan araştırmalarda doğru ve dengeli beslenen bireylerin hastalığa yakalanma oranlarının daha düşük olduğu kanıtlanmıştır.

Sizce iyi bir diyetisyen hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Bana göre bir diyetisyende olması gereken en önemli özelliklerden biri insan ilişkilerinde başarılı olmasıdır. Aynı zamanda diyetisyenin karşısındaki insanı iyi anlaması da gerekir. Özgüveni yüksek olmalı ve söylediği her şeyi bilimsel gerçeklere dayandırımalıdır.

Focus Haber-Kardelen Bektaş