Corona virüs önlemleri gevşetilince vatandaş rehavete kapıldı

Dünya 1 Aralık 2019’dan bu güne kadar Çin’den başlayarak dünya  geneline yayılan, Corona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele ediyor. Fakat bazı ülkelerde salgına karşı alınan önlemler gevşetiliyor. Bu ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Peki vaka sayılarının azalması ve alınan önlemlerin gevşetilmesi sonucunda vatandaşlar neler yapıyor?

corona virüs kısıtlamaları kalkınca vatandaşlar sokağa döküldüDünyada, Koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 3 milyon 800 bini geçerken, 260 binden fazla kişi ise hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi. Salgına karşı alınan önlemler pek çok ülkede arttırıldı ve önlemlerin süresi uzatıldı. Almanya ve Belçika salgın nedeniyle alınan önlemleri gevşetmeye başladı. Türkiye ise salgının kontrol altına alınması ile birlikte, salgının ülkede görünmeye başladığı ilk günlerde aldığı önlemleri gevşetmeye başladı. 4 Mayıs’ta gerçekleşen kabine toplantısında Türkiye’nin  corona virüs ile mücadelesinde yeni kararlar alındı. Toplantıda alınan kararları, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan kamuoyuna duyurdu. Alınan kararlar doğrultusunda; 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar belirli gün ve saatlerde sokağa çıkabilecek, berberler, kuaförler ve AVM’ler  11 Mayıs’ta açılacak. Aynı zamanda Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde  şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırılması sona erdi.

“Vatandaş rehavete kapıldı!”

Ülkemizde, Covid-19 salgının başladığı ilk günden bu zamana kadar ilk kez vaka sayısı, iyileşen hasta sayısından az görüldü. Bunun yanında hayatını kaybeden hasta sayısında da oldukça fazla düşüş yaşandı. Fakat bu durum, vatandaşların rehavete kapılarak, aldıkları tedbirleri azaltmasına ve sokağa çıkma sınırlandırılması dışında kalan günlerde, insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlara girmelerine neden oldu. Koronavirüs ile mücadelede ön safhalarda yer alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri ve sağlık çalışanları vatandaşları, salgının kontrol altına alınması ile rehavete kapılmamaları, aldıkları tedbirleri elden bırakmamaları ve eğer önlem almazlarsa salgının ikinci dalgasının kaçınılmaz olduğu konusunda sürekli uyarıyor.

Focus Haber-Kardelen Bektaş