Kabil hastanesinde iki kez vurulan bebek hayatta kaldı !

14 Mayıs Salı günü, Afganistan’ın başkenti Kabil’ de doğum hastanesine teröristler tarafından saldırı gerçekleştirildi. Hastanede yeni doğan bebekler,  anneler  ve hemşireler olmak üzere toplam 24 kişi  öldürüldü. Sınır Tanımayan Doktorlar Hastanesi’ne yapılan saldırı bir saat sürdü. Üç silahlı terörist hastaneye girdi her tarafa ateş açtılar.

Amina, Kabil’ deki hastaneye yapılan saldırıdan kurtulanlar  arasında yaşça en küçük olanlardan biriydi, çünkü saldırı düzenlenmeden sadece iki saat önce dünyaya geldi. Küçük kız, Bibi Nazia ve kocası Rafiullah’ın üçüncü çocuğuydu. Çiftin biri kız biri erkek iki çocuğu daha var. Nazia annesi ile hastaneye gitmişti ve Amina 08: 00’de doğdu. O gün, Rafiullah için bir kutlama günüydü. Ancak saat 10: 00’da hastaneye saldırı başladı. Patlamalar, hastane kompleksi dışındaki kişiler tarafından  duyuldu. Rafiullah’da dahil olmak üzere hastane içerisinde aile ve arkadaşları olanlar olay yerine koştu. Kuzeni Hamidullah Hamidi BBC’ye şunları söyledi, “Olay yerine yan yana koştuk. Rafiullah hiçbir şey yapamadı, görevliler içeri girilmesine izin vermedi.”

Amina’nın annesi saldırı sırasında öldü. Babası BBC’ye kaybından ve kızının hayatta kalmasından söz etti.

Kabil' de saldırıya uğrayan bebek
Amine,  Atatürk Hastanesi’ne kaldırıldı !

Doktorlara göre Amina’nın, hayatta kalması bir mucizeydi. Bacağından iki kez vurulmuş ve kan kaybediyordu. Bazı doktorlar, Amina’nın hayatta kalması için yaralı bacağının kesilmesine karar verdi. Fakat daha sonra bu kararlarından vazgeçip,  Amina’yı ameliyata aldılar. Dört saatlik ameliyattan sonra doktorlar, Amina’nın hem bacağını hem de hayatını kurtardılar.

Teröristler, anneleri öldürmeyi geldi !

Nazia, Salı günü şafaktan kısa bir süre sonra Kabil’ de bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar Hastanesi’nde, kız bebek dünyaya getirdi ve teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırıda kızına isim veremeden  yaşamını yitirdi. Sabah saat 10.00 civarında üç silahlı adam hastaneye girdi ve doğumhanede ateş açtı. Anneler ve bebekler ve hemşireler bulundukları yerde katledildiler.

Ateş durduğunda en az 24 kişi öldü, aralarında iki bebek, birkaç anne ve hemşire vardı. Katliamın ortasında Nazia’nın kızı da vardı ve  iki yerinden yaralanmıştı. Saldırı esnasında 10 anne  güvenli odalara kaçmayı başardı, Bibi Nazia ve Amina dahil diğer 16 kişi  şanslı değildi. 16 anne adayından üçü doğmamış bebekleriyle birlikte doğum odasında vurularak yaşamını yitirdi.

Bibi Nazia, öldürülen diğer sekiz anne arasındaydı. Küçük Amina bacaklarından vuruldu. Yaşanan olayda beş kişi daha yaralandı, bir ebe  ve iki genç erkek de öldürüldü.

Teröristler ve Afgan güvenlik güçleri arasındaki silahlı çatışma, doğum ünitesinin hastalarının ve personelinin çoğu örtbas ettiği için dört saat sürdü. Silahlıların hepsi etkisiz hale getirildi. Bu saatlerde doğan bir bebek hastanedeydi. Anonimlik koşullarından bahseden bir ebe, bir kadının güvenli odada  barınak kurarak ve  ses çıkarmamaya çalışarak nasıl doğum yaptığını açıkladı.

Ebe, “Ona çıplak ellerimizle yardım ettik, odada tuvalet kağıdı ve eşarplarımız dışında başka hiçbir şey yoktu. Bebek dünyaya geldiğinde, göbek kordonunu ellerimizi kullanarak kestik. Başörtülerimizi bebeği ve anneyi sarmak için kullandık” dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı yardımcısı,  Amrullah Saleh saldırı için Taliban’ı suçladı. Yeni doğan bebekler, anneler ve hemşireler dahil en az 24 kişi teröristler tarafından  öldürüldü. ABD daha sonra yaptığı açıklamada, ölümcül saldırının  Taliban  grubu tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Focus Haber-Mashal Haidari