Sağlıklı yaşam için spor

Kimi zaman bir hobi kimi zaman sağlık için tercih edilen spor, son zamanlarda spor salonlarında kişilerin  hobisi haline dönüşmüştür. Spordan kopamayan ve yaşamını da buna göre şekillendiren antrenör Gamze Yetim ile “sporun önemini, antrenörlüğün zorlukları” üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Bu mesleğe dahil olma süreciniz nasıl işledi?

Spor, hayatımda kendimi bildiğimden beri olmazsa olmazlarım arasındadır. Şimdiye kadar jimnastik, koşu, futbol gibi birçok spor dalıyla ilgilendim. Bunların yanı sıra okul yıllarımda lisanslı voleybol oyuncusuydum. Okul yıllarından sonra spora ara verdim. İlerleyen zaman içerisinde ara verdiğim spora dönüş yapmak istedim. Evime yakın, arada kaçıp kendime zaman ayırabileceğim bir spor salonu bulmuştum. Daha sonra spor yapmak için gittiğim yerde kendimi çalışıyor olarak buldum. İşletme sahibi beni beğenip bu işi yapmam konusunda beni ikna etti. Tüm belgelerimi tamamlayıp kendim yapmaktan zevk aldığım aktivitenin eğitimlerini insanlara vermeye başladım.

Gamze Yetim
Spor yapmanın insan sağlığı ve yaşamdaki önemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sağlık için spor şart. Kalp sağlığını korumak ve vücuttaki kan dolaşımını sağlamak için hareket gereklidir. Spor yapmak aynı zamanda kolestrol ve şeker hastalıklarında en etkili ilaçtır. Spor tüm bunların yanı sıra sağlıklı bir omurgaya sahip olarak yaşam kalitemizi arttırmaya, kronik yorgunlukların giderilmesine ve kas kuvvetini arttırarak daha esnek bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Şöyle ki beden olarak fit olurken beynin de fit olması çok önemlidir. Spor yaparken vücut mutluluk hormonu olan endorfin salgılar. Bedensel gevşemeye ek olarak ruhsal gevşemede yaşarız. Bu nedenle sağlığın mutlulukla da geldiğini unutmamalıyız.

Sizce sağlıklı ve fit bir vücut için spor yapmak mı yoksa düzenli beslenme mi önemlidir, açıklar mısınız?

Sağlıklı ve aynı zamanda fit bir vücut için ikisi de önemlidir. Ben vücut sağlığını; bir tarafında spor diğer tarafında ise sağlıklı ve düzenli beslenmenin olduğu bir terazi gibi düşünürüm. Günlük hayatımızda sağlığımızı korumak adına bu terazinin dengede durması ve bu eşitliğin korunması  gerekmektedir. Maalesef günümüzde paketlenmiş gıdalar ve fast food ürünleri mevcut ve bunları çok sık tüketiyoruz. Daha sonra toplum olarak ekonomik açıdan ve yoğun iş temposu vb. nedenlerden dolayı spor yapamıyoruz. Dolayısıyla terazimiz şaşıp doğru tartmamaya başlıyor.

Eğitmen olarak çalıştığınız spor salonunda uyguladığınız çalışma programı nedir?

Çalıştığım spor salonunda cardio, jimnastik, aerobik, zumba, pilates, fizik egzersizleri gibi çeşitli çalışma programları uygulamaktayız.

spor antrenörü gamze yetim

Son zamanlarda insanların spor salonlarına olan yoğun ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Profesyonel bir yerden yardım almalarını tabi ki destekliyorum. Bilinçli yapılması gerekli ki sakatlanma riskini ortadan kaldıralım. Bizim en büyük

destekçilerimiz doktorlarımız ve basın.

Doktorlar bizimle iş birliği yapıp hastalarını bize yönlendiriyorlar. Aynı zamanda spor ile ilgili gazete ve televizyonda çıkan haberler çok yararlı olmaktadır.

İş hayatınızda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

İş hayatında en çok zorlandığım konu öğrencilerimizin doğru bildiğini zannettikleri bilgilerin aslında kocaman bir yanlış olduğunu onlara anlatmak.

Hatta bazı öğrencilerimiz bu durumu kabul etmeyip tezinde ısrarcı olabiliyor. Durumu onlara nazikçe ifade etmekte bazen güçlük çekiyorum. Bunun yanında en yorucu ve zor olan diğer bir konu ise kişisel ve çevre temizliğine gerekli önemi vermeyen öğrencilerim oluyor.

Focus Haber-Ecem Erdal